İADE, İPTAL VE TESLİMAT KOŞULLARI
plissedesign.com olarak alışverişinizden memnun kalacağınızı umuyoruz, fakat ürünlerimizi iade etmek isterseniz, paranızın %100 iadesini alabilirsiniz. Bu cayma hakkını kullanabilmek için lütfen aşağıda yer alan iade şartlarını dikkatle okuyunuz. Aldığınız ürün, iade koşullarına uygun ise faturanızın ekinde bulunan iade formunu doldurup ürün/ürünlerle birlikte bize göndermeniz yeterli olacaktır.
 
1.ALDIĞIM ÜRÜNÜ İADE ETMEK İSTİYORUM, NELERİ İADE EDEBİLİRİM?
Etiketi, orijinal kutusu /ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları bozulmamış ve bu sebeple tekrar satılabilir özelliğini kaybetmemiş ürünleri iade edebilirsiniz. Kampanyalı, hediyeli ürünler de bu şartlara tabiidir. İade etmek istediğiniz ürünün faturasını da mutlaka ürün ile birlikte bize göndermiş olmanız gerekmektedir.
Kullanılmış, yıkanmış, tadilat görmüş ambalajına zarar verilmiş ürünler kabul edilmeyecektir. 
2.ALDIĞIM ÜRÜNLERİ NASIL İADE EDEBİLİRİM?
Öncelikle iade etmek istediğiniz ürünlerin iade şartlarına uygun olduğundan emin olunuz. Uygun olması halinde ürün teslim tarihinden itibaren 3 (üç) gün içerisinde ürünleri faturanızın ekinde bulunan iade formunu tam olarak doldurarak, ürünün faturası ile birlikte aşağıda belirtilen iade adresine yollayınız.
Ürün iadenizi ücretsiz gerçekleştirmek için ürünü Sürat Kargo ile göndermeniz gerekmektedir. Ücretsiz gönderim için işlemi gerçekleştirirken cari kodumuzu belirtmeniz yeterli olacaktır. Cari kod: 74VF42                                           Sürat Kargo Çağrı Hattı:  0850 202 02 02
Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları dışındaki firmalar ile gönderilen iadelerin kargo ücreti müşterimize aittir.
İade Adresi: Mansur Sk. N:5 K:4 Nişantaşı/Şişli/İSTANBUL
Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda göndermiş olduğunuz ürünleriniz bize ulaştığında, yukarıda belirtilen iade koşullarına uygun olması durumunda iadesi onaylanır ve iadeniz bankanıza bildirildiğinde, üyelik bilgilerinizde yer alan telefon numaranıza veya e-posta adresinize bilgilendirme yapılır. Geri ödemeler banka iç süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermekte olup, gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu süreçleri bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz.
3.SİPARİŞİMİN İÇERİĞİNİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM VEYA SİPARİŞİMİ İPTAL EDEBİLİR MİYİM?
Onaylanan siparişlerin içeriğiyle ilgili değişiklik yapılamamaktadır. Ürün tarafınıza ulaştıktan sonra iade prosedürüne başvurabilirsiniz. Ayrıca siparişinizi iptal ederek yeni bir sipariş verebilirsiniz.
Siparişlerin iadesi ancak Kargoya verilmeden önce mümkündür. Siparişiniz kargoya teslim edilmemişse,  e-posta [email protected] ile talebinizi iletebilir veya destek hattımızı 0532 376 73 95 hafta içi (10:00 & 15:30) çalışma saatleri içinde arayarak iletebilirsiniz. Kargoya verilen siparişlerin ise iptali mümkün değildir. Ürün elinize ulaştıktan sonra 3 gün içinde iade prosedürüne başvurabilirsiniz.
Sipariş iptali talebiniz onaylandıktan sonra, siparişinizin ödemesi hangi ödeme yönteminden alındı ise, aynı şekilde iade işlemi yapılacaktır. Geri ödemeler banka iç süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır.
 
4.TESLİMAT ŞARTLARI
 
plissedesign.com hafta sonu veya resmî tatil günlerinde çalışmamaktadır.] Kargonuz İstanbul’dan geliyorsa en az [1 (bir)] iş günü, Türkiye’nin diğer şehirlerinden geliyorsa en az [2 (iki)] iş günü içerisinde bize ulaşacaktır. İadeniz tarafımıza ulaştıktan sonra iade koşullarına uygun olması durumunda işleme alınması ve ödemenin geri yapılması [7 (yedi)] iş gününe kadar zaman alabilmektedir. Geri ödeme sürecinde üçüncü taraf olan bankalardan kaynaklanan sebeplerle ödemenin gecikmesi halinde plissedesign.com gecikmeden dolayı sorumlu tutulamayacaktır.